Egy nagyon friss, szinte még meleg MinDig TV vevőhöz sikerült hozzájutnom a WayteQ Europe segítségével.
A WayteQ márkanév újnak számít a set-top-box piacon, de korántsem új cégről, vagy márkáról van szó. A WayteQ már jó ideje jelen van hazánkban a kiváló minőségű, megbízható és kedvező árfekvésű autós navigációs rendszereivel, és hordozható média lejátszóival.
A WayteQ HD-90CX földfelszíni digitális vevő megkapta a MinDig TV matricát, azaz hivatalosan is alkalmas a magyarországi földi digitális vételre. Mikor először láttam a specifikációit nagyon kíváncsi lettem rá, a WayteQ termékekkel nekem eddig csak jó tapasztalataim voltak, ezért már vártam, hogy hozzám kerüljön.
A set-top-box rendelkezik beépített CONAX rendszerű kártyaolvasóval, így a MinDig TV Extra csatornák vételére is alkalmas, ezen kívül található rajta egy USB aljzat is, ami nagyon biztató tudást sejtet.
A doboz első kézbevételekor rögtön szemet szúrt, hogy minden magyarul van rajta, de sajnos a származási ország Kína (mint sok más esetben is), mindenesetre nagyon tetszetős és persze a MinDig TV matrica sem maradt le róla. A kibontást követően a beltéri mellett találtam egy magyar nyelvű kezelési útmutatót, egy MinDig TV reklám lapocskát a szerviz elérhetőségeivel, a távirányítót elemekkel és egy Scart kábelt. Én jobban örültem volna egy HDMI kábelnek, nagy felbontású készülék révén, de később belegondolva, hogy az ilyen külső box-okat legtöbb esetben hagyományos tévé mellé viszik, már nem rónám fel hátránynak, legalább adtak valamit (más gyártók egyre gyakrabban spórolnak a kábelekkel).
A beltéri kinézetre nem csúnya, de nem is mondanám nagyon szépnek, „olyan mint a többi”. Az előlap bal szélén van a bekapcsoló gomb, a többi kezelőszerv középre került. Minden funkció teljes körűen vezérelhető innen is, ha nincs kéznél a távirányító. Jobb oldalon egy kis lenyitható ajtó alatt kapott helyet a kártya olvasó és az USB port. Az USB csatlakozó elhelyezése nem a legesztétikusabb, ugyanis, ha állandóan van valamilyen tároló oda csatlakoztatva, akkor nem nyújt túl szép látványt, hátul is lett volna neki hely. A csatorna információk megjelenítésére egy 4 digites, 7 szegmensű LED kijelző szolgál, ami zöld színben pompázik. A beltéri készenléti állapotában kijelzi a pontos időt is, de ezt külön engedélyezni kell a menüben (TV-rendszer –> Készenléti üzemmód: fake).
Első bekapcsoláskor egy végtelenül egyszerű telepítő menü fogad minket. Mindössze két képernyőből áll, az elsőn betudjuk állítani a képformátumot, képméretet és a nyelvet, innen továbblépve pedig már azonnal a csatornákat kezdi el keresni. A keresés nagyon gyorsan végbemegy, és ha jól volt az antennánk beállítva már kezdhetjük is a tévézést.
A csatorna lista egyszerű, de jól használható. Lehetőségünk van kedvünk szerint rendezni az adókat, de a csatorna szám az marad a gyári, nem lehet megváltoztatni. Ez egy nagyon jó megoldás a MinDig TV matrica feltételének a teljesítésére, és a csatorna rendezés szabadságának a biztosítására. Kedvenc csatorna listákat is beállíthatunk, de így már nem sok érdemi haszna van neki (majd, ha lesz 30+ csatorna). A listában lévő csatornákat szabadon lehet törölni és meglepő módon az átnevezést is engedi a beltéri. Én az Euronews-ból szoktam kitörölni kettőt, ne legyen ott feleslegesen, itt viszont még a TESZT szót is kitudtam törölni a névből, de ha ha valakinek nincs szüksége az EXTRA csatornákra, akkor egyszerűen törölheti őket, vagy csatorna átugrást is beállíthat, ha később esetleg tervbe van véve az EXTRA kártya beszerzése.
A képminőség majdhogynem tökéletes, nagy hibával nem találkoztam a tesztidőszak alatt. LCD tévék esetében a legnagyobb felbontás az 1080i, ami bőven elég, hisz a HD TV műsorok is ebben a felbontásban kerülnek továbbításra. A beltériben van AFD támogatás, azaz a régebbi típusú, képcsöves tévéken automatikusan állítja a képarányt, hogy ne legyen nyújtott, vagy összenyomott kép. Ehhez a képformátumot auto-ról át kell állítani 4:3 letterbox-ra (4:3LB).rnA csatorna váltás sebesség majdnem azonnali, ha egy mux-on belül kapcsolunk, azonban másik multiplexen (frekvencián) lévő csatornára átkapcsolva valamiért lassabban vált át, ez az idő kb. 3-4 másodperc.
Az EPG – elektronikus műsorújság gyorsan és jól működik, a magyar ékezetes karakterek is helyesen jelennek meg. Van idősávos nézet is, de egy kiválasztott csatorna műsorát is előre láthatjuk. A műsorújságban egyszerűen lehet beállítani időzített felvételt is. Az info gomb három funkciós, egyszer megnyomva az aktuális és a következő műsort láthatjuk, másodszor megnyomva előjön az aktuális műsor rövid tartalma, harmadszor megnyomva a csatorna technikai információit láthatjuk. Nekem nagyon tetszik ez a 3 lépcsős megoldás, piros pontot adok érte.
A WayteQ HD90 CX set-top-box nálam jól vizsgázott, talán ez az első olyan földi digitális vevő, amit bátran ajánlok megvételre. Nem egy multimédia bajnok, de nem is arra lett kifejlesztve. A szoftverében vannak apróbb hiányosságok, kisebb hibák, de korántsem akkorák, hogy ez gondot okozna. Fagyással, vagy bizonytalan működéssel nem találkoztam a teszt alatt, ami a paraméterei között van azt mind biztonsággal tudja. Ez egy majdnem tökéletesnek mondható beltéri, még 1-2 új szoftver hozzá és az is lesz. További nagy előny a szerkeszthető csatorna lista és az AFD támogatás megléte is.
Szóval, aki kártyafogadós, USB megállítós-felvevős földi digitális box-ot szeretne vásárolni, az nem fog csalódni a Wayteq-ben. Kiskereskedelmi ára a cikk írása idején 20.000-Ft körül alakult, ennyiért nehéz találni más kártyafogadós MinDig TV vevőt.
A WayteQ HD-90CX földi digitális vevőt a WayteQ Europe biztosította a teszt idejére, köszönjük nekik!
A hozzászólásokat, véleményeket a fórumban várjuk, katt ide.