banner

Vu+ DUO – Linuxos mindenes, két tunerrel

Egy igazi felső kategóriás műholdvevőre sikerült szert tennem, már régóta szemezgettem vele, sok helyen úgy emlegetik, mint a Dreambox kihívóját. A VU+ duo egy két műholdas tunerrel szerelt vevőkészülék, ami a dreambox-okról már jól ismert Enigma2 LINUX rendszert futtatja. Elvileg német gyártója van, gyakorlatilag alig találtam valami hivatalos infót róla, leginkább támogató fórumok és oldalak vannak a neten, gyártói oldalra nem leltem.
banner

 

Már a doboz mérete is jelzi, hogy valami nagy dolog lehet benne, kibontás után kicsit csalódtam, számítottam valami extra tartozékra. Azért a használatba vételhez minden szükséges kelléket mellékeltek. Találunk a készülék mellett egy távirányítót a hozzá tartozó elemekkel, egy hálózati kábelt, a HDMI kábel is alap tartozék, sajnos a használati útmutató magyarul nem „beszél”, ezeken kívül egy kis zacsiban még pár csavar is van a belső merevlemez beszereléséhez.
A távirányító egy igazi műremek, szép fényes felülete van, kitűnő a gombok minősége. A gombok kiosztása megfelelő, az Enigma2 rendszerhez tervezett. Minden lényeges funkcióbillentyűt megtalálunk rajta, használata nagyon kényelmes.

 

A beltéri előlapja igazán megnyerő, jó munkát végeztek a dizájnerek. Túl sok kezelőszerv nem került rá, de egy ilyen beltérinél nem is szükséges. A bal oldalon van egy nagy tekerhető, nyomható gomb, középen egy nagyméretű teljesen grafikus VFD kijelző látható, ami minden információt megjelenít a csatorna nevétől kezdődően, a menü elemekig. A jobb szélén egy lenyitható ajtó mögött találjuk meg a két kártya és 2 db modul fogadó nyílását, valamint egy első USB csatlakozó is került rá. Ezzel az előlapi kezelőszervek és csatlakozók végére is értünk, nem túl sok, de többre nem is nagyon van szükség.

 

A műholdvevőt megfordítva valóságos csatlakozó arzenált találunk, szinte alig maradt le róla valami. Bal oldalról indulva láthatjuk a két műhold LNB bemenetet, loop out nem került rá. Ezek mellett található az optikai audió kimenet külső házimozi rendszerek részére. Tovább haladva jobbra, találjuk meg a AV és komponens kimenetetek, valamint a scart ki- és bemenetet a régebbi tévék számára. Ezután az elmaradhatatlan HDMI csatlakozót, és alatta egy külső merevlemez csatlakoztatására használható e-SATA portot fedezhetünk fel. Ezek mellett jobbra egy hálózati ETHERNET portot és még két USB aljzatot találunk(elől is van egy). Került rá egy soros, RS-232 szerviz port is, ha nagyon elrontanánk a készüléket, akkor ezzel fellehet éleszteni. A jobb oldalon van a hálózati táp aljzat, ami nagyon jó, hogy nem rögzített kábeles, így könnyebben szerelhető, és a főkapcsoló sem maradt le róla.

 

A készülékbe belekukkantva láthatjuk, hogy a bal oldalon van egy 3,5-es, szabványos méretű, SATA merevlemez számára kialakított hely, amit a mellékelt csavarokkal tudunk beszerelni. A belső merevlemezt tanácsos partíció nélkül betenni, és a beltérivel leformáztatni linux rendszerű partícióra(ókra) (pl.:ext3). Nem próbáltam ki, de a képen is látszik, hogy a belső SATA csatlakozó és a hátsó e-SATA kimenet teljesen különbözik, így lehet, hogy két merevlemezzel is megbirkózik egyszerre a VU+ DUO. Az áramkörök hűtéséről egy beépített ventilátor gondoskodik, amit közvetlenül a tápegység mögé helyeztek el, de a merevlemeznek is tud juttatni levegőt. Hangja nem túl sok van, de éjszaka a nagy csendben azért észlelhető, engem nem zavart(a dream-em hangosabb), de aki nagyon érzékeny az ilyen hangokra, az áramtalanítsa a készüléket.

 

A szoftveréről túl sokat nem szándékozok írni, hiszen az ENIGMA 2 rendszer futtatja, aminek a tudása szinte korlátlan, mindenki úgy alakítja ki a készüléket, ahogy az neki ideális. A gyári mellett én két csapatot találtam, aki kifejezetten VU+ DUO-ra készít image-eket, az egyik a VTI, amit inkább a kezdőbbeknek ajánlok, a másik a DreamElite Black Hole, ami egy kicsit több hozzáértést igényel, de a megfelelő programok telepítése után már ez is nagyon kényelmesen kezelhető. Ezen kívül multiboot-ba minden Dreambox image is feltehető és futtatható, így teljesen azonos lesz a készülék szoftvere a dreambox-okéval.
A szoftver frissítés is egy végtelenül egyszerű folyamat a VU+ DUO készüléknél, nem kell mást tenni, csak a megfelelő image-t letölteni és felmásolni egy PenDrive-ra, ezután a készüléket kikapcsolni, PenDrive-ot bedugni, majd vissza kapcsolni. A boot során azonnal elkezdi feltölteni a megtalált szoftvert, ami kb. 2 percet vesz igénybe, és újra indítás után már az új rendszer köszönt minket (ne felejtsük el újraindítás előtt eltávolítani a PenDrive-ot).
A két tunernek hála, függetlenül tudunk tévét nézni és egy másik műsort rögzíteni, kitűnően működik ez a funkció, nagyon kényelmes lesz a tévézés és biztos, hogy egy műsorról sem maradunk le. rnA képminősége mondhatni tökéletes, szép kristálytiszta képet ad mind HD, mind SD csatornáknál, a tuner érzékenységével sincs probléma, tökéletesen jöttek a gyengébb és kisebb sr értékű TP-k is.
Az USB csatlakozó számtalan dologra használható, a Black Hole image-ben például már nagyon sok USB DVB-T tuner drivere is benne van, így alkalmassá tehető a VU+ DUO földi digitális adók vételére is. Ez mellett természetesen csatlakoztathatunk rá penDrive-ot, vagy akár USB Wi-Fi sticket is.
A behelyezett kártyák és modulok kezeléséről a CAM emulátorok gondoskodnak, szinte bármilyen rendszerű kártya elindítható benne. Az Enigma2 rendszernek köszönhetően a kártya megosztása is gyerekjáték, legyen szó szerverről, vagy klienshez való csatlakozásról. Ez ugye házon belül nem feltétlenül illegális, de interneten nem szabad megosztani semilyen előfizetői kártyát.
A készülék tudását bővíthetjük úgynevezett pluginekkel is, ezek kis telepíthető programok, amik különböző extra funkciókkal vértezik fel a VU+ DUO-t, ilyen pl. a YouTube kliens, vagy említhetném a média lejátszót is, a lehetőségek száma szinte végtelen.

Vélemény:
Elég rövidkére sikeredett ez a cikk, a célom a készülék bemutatása volt, hiszen az Enigma2 rendszer szinte mindenre képes, amit csak ellehet képzelni, ezt talán egyszer egy teljesen különálló írásban részletesen megpróbálom bemutatni. A VU+ DUO egy nagyon jó készülék, bátran sorolható a műholdvevők felső kategóriájába, de a Dreambox trónfosztása nem következett be, a DM-8000 azért rendelkezik pár olyan funkcióval, ami ebben nem található meg (pl: tunerek bővíthetősége, BluRay író, memória kártyaolvasó…). Viszont méltó ellenfele lehet a még meg sem jelent DM-7020HD készüléknek, tudásában vetekszik vele, de az ára jóval kedvezőbb. A VU+ DUO nem sorolható az olcsó műholdvevők közé, kiskereskedelmi ára bruttó 125.000. -Ft, de lényegesen kedvezőbb, mint a jelenleg kapható, kisebb tudású Dreambox készülékek.

A VU+ DUO éppúgy bátran ajánlható a műholdvadász profik számára, mint a lelkes amatőröknek. Használata ugyan kíván némi tanulást, sokszor a keresett információ csak külföldi oldalakon lelhető fel, nemárt némi linux ismeret sem, de nem szükséges profi „root-nak” lenni hozzá.

A VU+ DUO műholdvevő készüléket az Antenna Centrumtól kaptuk kölcsön a teszt idejére, köszönjük nekik.

 

 

digiportal.hu 2010. december 28.

Ezt olvastad már?

Liectroux HCR-10 Ablaktisztító Robot Bemutató

Liectroux HCR-10 Ablaktisztító Robot Bemutató

Egy nagyon érdekes készüléket kaptunk kipróbálásra, ami nem más, mint a Liectroux HCR-10 ablaktisztító robot. …

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .