banner

Tanix TX5 Max teszt – Android TV Box egyedi menüvel

A Tanix TX5 Max TV Box egy nagyon jó készülék, ami a legbutább TV-t is képes okossá tenni. Megfelelően erős és új hardverrel rendelkezik, a stabil WiFi vételhez külső antennát is kapott, de igazán vonzóvá az Alice névre hallgató, saját és egyedi UX felülete teszi, mellyel a használata valódi élménnyé válik.

A Tanix kifejezetten TV Box márka, Kínában gyártják és onnan is lehet megvásárolni, hazai kereskedelemben nem kapható. Minőségét tekintve a középkategóriában foglal helyet, én inkább a jobb készülékek közé sorolnám be, jó az anyaghasználat, igényes a csomagolás és saját fejlesztésű szoftverrel is rendelkezik.

A készülék ezúttal is a Gearbest Webáruházból érkezett, most a DHL futárcég hozta EU raktárból, így 4 nap múlva már a kezemben is volt, egyelőre még vámkezelés nélkül, amíg a Brexit nem történik meg ez vélhetően így is marad. Ha kínai raktárból rendeled, akkor érdemes a Priority Line szállítási módok közül választanod, ezekkel elkerülhető a plusz költséggel járó vámkezeltetés.

Csomagolás, tartalom

A készülék egy közepes méretű fekete dobozban érkezett, márkajelzés nem található rajta, de a ráragasztott címkén látható, hogy a 4/32GB-os modellel lesz dolgunk. A dobozt kinyitva felül helyezkedik el maga a TV box, egy habszivacs ölelésében, így extra biztonságot kölcsönözve a szállítás alatti esetleges dobálások okozta sérülések kivédésére. A doboz alsó részében találhatóak a tartozékok. Kapunk hozzá egy távirányítót, de az elemekről  nekünk kell gondoskodnunk. Van egy HDMI kábel benne a TV-vel való összeköttetéshez, és természetesen egy hálózati adaptert is csomagoltak mellé. Az alaptartozékokon felül találunk még benne egy felcsavarozható külső WiFi antennát is. Minden megvan az első használatbavételhez, csak az elemeket kell külön beszereznünk.

Külsőségek, kialakítás

A Tanix TX5 Max TV Box külsőre egy teljesen hagyományosnak mondható doboz, se nem szép, se nem ronda, szerintem jól mutat a TV alatt. A tetején található egy márkajelzés, ez az egyetlen dizájnelem rajta. Ami kiemeli a többi hasonló készülék közül az a jól látható előlapi kijelző, amin az óra mellett néhány más ikon is megjelenik. Az alján található vékony, csúszásgátló gumitalpaknak köszönhetően nagyon stabilan megáll még a legsimább felületen is, a merev HDMI kábel sem tudja elrántani.

Csatlakozók, interfészek

A csatlakozók hátul és a doboz jobb oldalán helyezkednek el. A TV-hez csak a HDMI kimeneten keresztül tudjuk csatlakoztatni, analóg kimeneteket ezúttal nem kaptunk. Külső audio rendszerrel való összekapcsoláshoz az SPDIF optikai kimenetet használhatjuk. Az internetre kapcsolódhatunk a gigabites LAN porton keresztül, de használhatjuk a beépített kétsávos (dualband) WiFi-t is, ami a külső antennának köszönhetően még a router-től távolabb is jobban fog működni. A jobb oldalon találunk 2db USB csatlakozót, amiből az egyik nagy sebességű USB 3.0 szabványú, szintén ezen az oldalon van egy micro SD kártya fogadó nyílás, ami maximum 64GB méretű kártyákat tud fogadni.

A távirányítója egy kellemes, infrás darab, pont jó méretű, könnyen kezelhető, 2db AAA elemmel működik. Az irányításhoz minden szükséges gombot megtalálunk rajta, a szám gombok pedig még kényelmesebbé teszik a használatát. Van rajta egér kurzor vezérlő gomb is, amit megnyomva a nyilakkal mozgathatjuk a TV képernyőjén a kurzort. Erre akkor lehet szükségünk, ha nem teljesen a TV képernyőjén való használatra optimalizált alkalmazást szeretnénk vezérelni vele.

Műszaki jellemzők

Hardveres fronton is nagyon jó paraméterekkel rendelkezik a Tanix TX5 Max TV okosító doboz. A processzora a viszonylag még újnak számító négymagos Amlogic S905X2, ami 2,0GHz órajelen elég jó sebességet biztosít. A grafikus megjelenítésről a processzorba integrált Mali G31 MP2 GPU gondoskodik, a maximum felbontása 2160p 4K UHD. Integrálva van ugye a WiFi adapter, ami támogatja a 2,4GHz hálózatok mellett már az 5GHZ-en lévőket is, valamint az AC szabványt is ismeri. Bluetooth 4.2 csatolót is tettek bele, így nagyon egyszerűen csatlakoztathatunk hozzá külső eszközöket. A TV box operációs rendszere a frissnek mondható Android 8.1, ebből is az Android OS verzió, azaz szabadon telepíthetünk majdnem minden alkalmazást a Play áruházból, de ezen szabadságért cserébe néha használnunk kell az egérkurzort. A kurzor mozgatható a távirányító egér gombjának a megnyomása után, de vásárolhatunk hozzá kiegészítőként akár légegeret, vagy tapipados billentyűzet-egér kombót is, de egy normál mezei PC egérrel is fog működni. Ezekkel sokkal kényelmesebben fogjuk tudni irányítani a készüléket, valamint kezelni a nem TV-re optimalizált applikációkat.

Műszaki paraméterek

  • CPU: Amlogic S905X2 négy mag, ARM Cortex A53 @2GHz
  • GPU: Mali G31 MP2 GPU
  • Memória: LPDDR4 4GB
  • Tárhely: eMMC 32GB
  • WiFi: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac (2.4G / 5G) Dual-band 2X2
  • Bluetooth: Bluetooth V4.2
  • Csatlakozók:
    • 1 x HDMI 2.1, HD CEC, Dinamikus HDR és HDCP 2.2, 4Kx2K@75 maximum kimeneti felbontás
    • 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0
    • 1 x RJ45 Ethernet, Sebesség: 10/100/1000M
    • 1 x TF CARD 4GB/8GB/16GB/32GB
  • Adapter: DC 5V/2A
  • Rendszer: Android 8.1

Használat, funkciók

A Tanix TX5 Max TV Box kezelőfelülete egyedi kialakítású, az Alice UX nevet kapta. Ez a Tanix saját fejlesztése, minden TV Box-ukon megtalálható, kényelmesebbé, átláthatóbbá és egyszerűbbé teszi a készülék kezelését, használatát. Az első bekapcsolást követően egy telepítőmenü üdvözöl minket, ahol beállíthatjuk a nyelvet és csatlakozhatunk a WiFi hálózathoz (ha szükséges). Itt még nem lehet a magyar nyelvet kiválasztani, angolul kell az alapbeállításokat elvégezni, de később a Settings menüpontban a Language résznél már megtalálható a magyar nyelv is, ezután a tv box nagy része magyarul fog hozzánk „beszélni”.

A használatbavétel előtt érdemes a beállításokon átfutni, állítsuk be a tévénk maximálisan támogatott felbontását, ha kell kisebbre is vehetjük a képet, valamint a teljes körű használathoz jelentkezzünk be a Google fiókunkkal, pl. a Play áruházat csak ezt követően fogjuk tudni használni. Frissítés jelenleg nincs a Box-ra, de ha később érkezik, akkor ezt automatikusan jelezni fogja nekünk. Extra funkcióként kiemelném, hogy módosíthatjuk mi történjen akkor, amikor megnyomjuk a távirányító power gombját, 3 funkció közül választhatunk, ezek a készenlét, a kikapcsolás és az újraindítás.

Médialejátszási képességek

A Play áruház kínálatából gyakorlatilag bármit telepíthetünk a TV Box-ra, de már a gyárban feltették rá nekünk a Kodi médialejátszót, a YouTube-ot és az itthon egyelőre kevésbé népszerű Netflix-et is. A Kodi egy nagyon jó és okos program, teljes körűen irányítható a távirányítóval, az interneten rengeteg használati leírást, tippet, trükköt találunk hozzá. Minden népszerű médiaformátummal megbirkózik, a Tanix TX5 pedig kellően nagy erőforrást biztosít a használatához, hogy ne találkozzunk akadozó filmekkel. Magyar nyelven is elérhető és támogatja a hálózati médialejátszást is. A gyárilag telepített Kodi-t én lecseréltem a Play áruházban lévőre, mert nem tudtam frissíteni. Látta az alkalmazáskezelő, de nem ajánlotta fel a frissítést, pedig a Kodi kiírta, hogy már van újabb verzió. Nemes egyszerűséggel eltávolítottam az alkalmazások közül és újra feltelepítettem a Play Áruházból, ezt követően automatikusan fog ez is frissülni.
Amennyiben a Kodi-t túl bonyolultnak találnák, akkor töltsük le a VLC-t, ez egy jóval egyszerűbb program, de szintén nagyon sok formátumot támogat. Amit nem javaslok, az a gyári Android média player, kicsit butácska szegény. A YouTube is zökkenőmentesen fut rajta, a TV-re optimalizált változatot kapjuk belőle, ami sokkal könnyebben kezelhető a távirányítóval. Számtalan online TV applikáció is telepíthető rá, jól működik a Digi Online, a MinDiGO TV, Telekom TV Go és a UPC Horizon GO is. Az HBO GO is telepíthető rá, azonban csak a normál Android verzió, a TV-re optimalizált változatot én nem tudtam feltenni rá, pedig az sokkal kényelmesebb lenne.

Összegzés, értékelés

A Tanix TX5 Max típusú TV okosító, vagy nevezhetjük médialejátszónak is, nálam bekerült az ajánlott box-ok közé. Kellően erős hardverrel látták el, a 4 magos Amlogic processzor, és 4GB memória maradéktalanul elegendő a legtöbb alkalmazás számára. A hálózati képességeinek (gigabites LAN és Dual Band WiFi) köszönhetően akár a 4K UHD felbontású filmeket is nézhetünk vele NAS meghajtóról, vagy PC-ről is. A külső WiFi antenna még a távolabb lévő router esetében is nagyobb jelerősséget biztosít. Ha akarnék rosszat is írni róla, akkor a kicsit gyenge távirányítót hoznám fel, csak infrás és kicsit körülményes a kurzor mozgatása vele, de ezen nagyon egyszerűen segíthetünk akár egy normál USB-s egérrel, vagy légegérrel is.
Az ALICE UX felület nekem nagyon tetszik, más, mint amit megszoktam, nagyon gördülékeny, dinamikus és szép is. Nagy mértékben személyre szabható, azt teszünk ki rá, amit szeretnénk, és ugyanilyen könnyen lehet róla törölni is. A teszt alatt végig stabilan működött a készülék, akadozással, fagyással nem találkoztam. A hűtése is nagyon jó, több órányi használat után is épphogy csak langyos a teteje. 

A nagy tudásnak általában ára szokott lenni, ami az árcímkén mutatkozik meg, de itt most nem ez a helyzet. A teszt születésekor mindössze 59,99$-t, azaz nagyjából 17 000-Ft-ot kellett érte fizetni. Ez mindenképp jó ár ahhoz képest, amit cserébe kapunk, a hasonló tudással és felszereltséggel rendelkező TV Box-ok ettől valamivel drágábbak szoktak lenni. Egy szó, mint száz, aki jó TV Box-ra vágyik az nyugodtan választhatja a Tanix TX5 Max típust is, nem fog benne csalódni (csak vegyél hozzá légegeret, vagy tapipados billentyűt).

Előnyök:

  • Erős hardver
  • 4GB DDR4 RAM
  • Előlapi kijelző
  • Külső WiFi antenna
  • Gigabit LAN
  • Modern kezelőfelület
  • Gyors működés

Hátrányok:

  • Csak Infra távirányító
  • Android OS rendszer, kell néha az egér is

 

Ez a típus már nem kapható, de nézz szét az aktuális ajánlónkban, a lenti gombra kattintva

TV Box Ajánló

Tanix TX5 Max TV Box

Csomagolás, tartalom
Megjelenés
Kezelhetőség
Hardveres felszereltség
Képminőség
Sebesség
Bővíthetőség
Ár-érték arány

Jó választás

Ebben a készülékben minden megvan, ami a gondtalan médiafogyasztáshoz kell, gyors hardver, sok memória és egy nagyszerű kezelőfelület. Ráadásként kapunk előlapi kijelzőt és külső WiFi antennát is.

Felhasználói értékelés: Legyél Te az első!

Ezt olvastad már?

Liectroux HCR-10 Ablaktisztító Robot Bemutató

Liectroux HCR-10 Ablaktisztító Robot Bemutató

Egy nagyon érdekes készüléket kaptunk kipróbálásra, ami nem más, mint a Liectroux HCR-10 ablaktisztító robot. …

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .