A Mecool KM3 TV Box egy viszonylag új készülék, ami már a jelenlegi legújabb Android 9.0 Pie operációs rendszert futtatja, abból is a TV-re optimalizált változatot. A TV okosító rendelkezik Google tanúsítvánnyal is, így biztosak lehetünk benne, hogy megfelelően fognak rajta működni az alkalmazások.
Tartalomjegyzék
Bevezető, Mi is az az Android TV Box?
A Mecool eddig is jófajta készülékekkel látott el minket, korábban az egyik nagy kedvencünk volt. Aki nem tudná, annak leírom röviden, hogy mire is jó egy ilyen szerkezet: A TV Box, vagy más néven TV okosító gyakorlatilag egy mini számítógép Android operációs rendszerrel. Kifejezetten a TV képernyőjén való használatra tervezték, tölthetünk le alkalmazásokat, hasonlóan, mint egy telefonra. Elsősorban médiafogyasztásra használhatjuk, van YouTube, Netflix, HBO GO, IPTV, netes rádiók és különböző média lejátszók is elérhetők rá, mint pl. a VLC. A TV Box segítségével egy házi multimédia központot hozhatunk létre. Számtalan változatban és felszereltségben lehet velük találkozni, ebben a tesztben a Mecool KM3 lesz a főszereplő, ami egy erős középkategóriás TV okosító.
Csomagolás, tartalom
A Mecool KM3 egy nagyon szép dobozban érkezett hozzánk, szerencsére sérülés nélkül átvészelte a hosszú utat Kínából. A dobozon minden rajta van, amit a készülékről nagy vonalakban tudni kell, erős karton doboz, mágneses nyitó füllel, már a csomagolása is nagyon igényes.
Belül megtaláljuk magát a készüléket egy szivacs ölelésében, sok-sok védő fóliával borítva. A doboz aljában kaptak helyet a tartozékok, melyek a következők: HDMI kábel, a TV-vel való összeköttetéshez, távirányító (elem nélkül), hálózati adapter és egy angol nyelvű üzenbe helyezési útmutatót is tettek mellé, ha valakinek szüksége lenne rá. Csak az alap tartozékokat kapjuk meg, és az elemeket nekünk kell beszereznünk.
A Mecool KM3 kinézete
A KM3 kinézetére nem lehet panasz, nagyon elegáns, kompakt méretekkel rendelkezik. Fényes, nagyon fényes felülete van, ami kitűnően gyűjti az ujjlenyomatokat és a port. A TV Box alja fémből van és csúszásgátló gumitalpakat is tettek rá, hogy a merev kábelek ne húzzák el. Kijelző, vagy gomb sajnos nem került rá, mindössze egy többfunkciós állapotjelző LED van rajta.
Hardver
A Mecool KM3 hardvere az erős középkategóriában foglal helyet, az újnak számító Amlogic S905x2 processzor dolgozik benne, ami 4 ARM Cortex-A53 maggal rendelkezik és 2.0GHz sebességre képes. A gyors és szép grafikus megjelenítésről egy, a processzorba integrált Mali G31 MP2 GPU gondoskodik, a készülék maximum felbontása 2160p 4K UHD. Memóriából 4GB LPDDR4 modullal szerelték fel, ami több, mint elegendő az Android rendszer számára, memória hiánnyal nem valószínű, hogy találkozni fogunk a használat során. Tárhelyből 64GB EMMC ROM áll a rendelkezésünkre, ebből egy kis részt lecsíp az Android rendszer, a többire telepíthetjük az alkalmazásainkat. A tárhelyet SD kártyával bővíthetjük, azonban azt tartsuk szem előtt, hogy SD kártyára az alkalmazások nagy része nem fog települni, képek és videók tárolására használhatjuk.
A készülék alaplapjára integrálták a WiFi és a Bluetooth vezérlőket. A WiFi dual band, az az kétsávos, a 2,4GHz-en lévő hálózatok mellett felismeri az 5GHz-en lévőket is. Bluetooth adapterből a 4.1-es verzió került beépítésre, így egyszerűen használhatunk hozzá külső kiegészítőket, billentyűzetet, egeret, vagy akár hangfalat is.
Csatlakozók
A TV Box-oknál megszokott csatlakozók kerültek erre a készülékre is. Van 2db USB, amiből az egyik nagy sebességű 3.0 verzió, ezek mellett van egy SD kártya fogadó nyílás a memória bővítéséhez. Hátul megtaláljuk a TV HDMI csatlakozóját, de kapunk analóg AV kimenetet is (ehhez a kábelt külön kell beszereznünk). LAN csatlakozó is található rajta, azonban sajnos csak maximum 100MBit/s sebességre képes. Az optikai hangkimenet ezúttal lemaradt róla.
Távirányító
A hagyományos Mecool távirányító jár ehhez a készülékhez is. Kompakt méretű, jól elfér a kézben, csak a legszükségesebb gombok vannak rajta, ami az Android kezeléséhez használatos. Van benne beépített mikrofon is, amit nem csak hangalapú kereséshez, hanem egyéb hangvezérlés funkciókhoz is tudunk használni. A Mecool KM3 kompatibilis az Android Home rendszerrel is, ha ilyennel rendelkezünk, akkor egyszerűen illeszthetjük a rendszerhez, és használhatjuk a távirányítót hangutasítások kiadására is. A távirányító 2db AAA méretű elemmel működik, amit a csomag sajnos nem tartalmazott, így erről nekünk kell gondoskodni.
Műszaki paraméterek
- CPU: Amlogic S905X2 Quad core ARM Cortex-A53 CPU
- GPU: Mail-G31 MP2 GPU
- SDRAM: 4GB LPDDR4
- FLASH: 64GB Flash
- WiFi: Built in 2.4G/5G 2T2R WiFi Support IEEE 802.11 b/g/n/ac
- Blutooth: V4.0+HS
- LAN: Ethernet 10/100M
- OS: Android 9.0 pie – Android TV
- HDR: Dynamic HDR10, HDR10, HLG and Technicolor HDR processing
- Video decoder: VP9 Profile-2 up to 4Kx2K@60fps, H.265 HEVC MP-10@L5.1 up to 4Kx2K@60fps
- Egyéb: Google Certificated, USB 3.0
Használat, telepítés
Az első használatbavétel alkalmával egy rövid telepítő menü köszönt minket. Itt kiválaszthatjuk a nyelvet (magyarul is tud) és csatlakozhatunk az internet hálózatunkhoz WiFi-n, vagy LAN-on keresztül. Ezt követően lépjünk be a Google azonosítónkkal, hogy mindent tudjunk használni a későbbiekben. Az Android 9-es rendszer is támogatja az egyszerűsített bejelentkezést, azaz elegendő egy számítógépen megnyitni az https://www.android.com/tv/setup oldalt és a TV-n látható kód megadása után be is jelentkezhetünk a TV Box-ba. Az első beállítások után azonnal használatba is vehetjük a készüléket, de én javaslom, hogy menjünk el a Play áruházba és frissítsünk le minden már telepített applikációt. Én még az elején felszoktam tenni a nekem szükséges programokat, hogy később erre már ne legyen gondom.
Érdemes még végigfutni a beállításokon is, ezt két részletben találjuk meg. Vannak az Android beállításai, ahol a szoftverre jellemző dolgokat tudjuk állítani és vannak a készülék beállításai, ahol a funkciókat tudjuk változtatni, ez utóbbi sajnos csak angolul érhető el. Itt érdemes ellenőrizni a TV felbontást, szükség esetén lehet állítani a képernyő méretét (ha valami esetleg kilógna), valamint számos további paramétert tudunk ki-be kapcsolni. Itt fogunk tudni szoftvert is frissíteni a későbbiekben, ha új firmware jelenik meg a készülékre, akkor a TV Box szólni fog nekünk róla és pár gombnyomással el is indíthatjuk a frissítést.
Multimédiás képességek
A Mecool KM3 az Android 9.0 operációs rendszert futtatja, ebből is a TV-re optimalizált változatot. Az Android TV felhasználóbarátabb, mint az OS verzió, de ezért cserébe egy kicsivel szerényebb a Play áruház kínálata. Mindent tudunk a távirányítóval vezérelni, a kurzor mozgatására nem lesz szükség. Azonban a Play áruházban így is megtalálunk mindent, ami a médiafogyasztáshoz szükséges. Gyárilag telepítve van a YouTube és a Google egyéb applikációi. Letölthetjük rá a legnépszerűbb (és az egyik legjobb) médialejátszó alkalmazást a Kodi-t. Ez szinte minden médiaformátumot támogat, hálózaton keresztül is tud lejátszani, valamint számtalan egyéb funkcióval is felvértezték, és természetesen magyarul is tud. Ha valakinek a Kodi túl bonyolult lenne, akkor tudom ajánlani a VLC Media Player alkalmazást, ez sokkal egyszerűbb, de ugyanúgy nagy tudással rendelkezik.
Számtalan IPTV alkalmazás közül választhatunk, vannak jobbak és kevésbé jobbak, olyan csatornák műsorait nézhetjük rajta keresztül, amire másképp nem lenne lehetőségünk. Van HBO GO Android TV-re készített applikáció is, ezt nem részletezném, van egy hónap ingyenes időszak, próbáld ki, ha megtetszett, előfizethetsz rá (én már rákattantam, nincsenek reklámok, csak filmek, akkor amikor akarom). A hazai TV szolgáltatók alkalmazásai közül sajnos csak a Telenor My TV működik Android TV-n, a többi cég valahogy nem kapkodja el a fejlesztést, pedig egyre nagyobb igény lenne rá (még a közelmúltban megújult MindiGo TV sem működik).
Google tanúsítvány
A Mecool KM3 TV okosító rendelkezik a Google tanúsítványaival, tehát megfelel minden előírásnak, amit a Google az Android TV-vel szemben támaszt. Lehet csatlakoztatni a Google Home rendszerekhez, van Google-Cast képernyőtükrözés funkció is, ez utóbbi, csak a Google által is tanúsított készülékeken érhető el. Azonban a Google tanúsítványtól függetlenül a Netflix nem működik rajta, lehet telepíteni, de utána azonnal kiírja, hogy nem támogatott készülék típus, nem fog elindulni. Számomra is rejtély, hogy ez miért van így, de jó tudni, ha Netflixet is szeretnél használni, akkor ne ezt a típusú dobozt válaszd.
Összegzés, értékelés
A Mecool KM3 TV Box egy nagyon jó készülék. A legnagyobb előnye, hogy Android TV rendszert használ és nagyon erős hardvert tettek alá. Gyors, pörgős a kezelése, mindent tud,amit elvárhatunk egy modern készüléktől. A legnagyobb hátránya (már akit érint), hogy nincs Netflix támogatása, nem fogjuk tudni használni rajta. Kinézetre és minőségre elsőosztályú termék, igényes megjelenés, már a doboz kibontásától kezdődően. Nem igényel szaktudást a használata, csak bekapcsoljuk és már működik is, ahogy kell.
Az árát tekintve a középmezőnyben foglal helyet, jelenleg 69$-ba kerül, ami nagyjából 20000- forintnak felel meg. Ezért az árért egy gyors processzorral, 4GB RAM-al és 64GB tárhellyel ellátott TV Box-ot kapunk, én úgy gondolom, hogy mindenképp ajánlott a készülék, ha a lenti hátrányok nem érintenek.
Előnyök:
- Erős hardver
- 4GB DDR4 RAM és 64GB tárhely
- Rádiós távirányító
- Android TV kezelőfelület
- Google tanúsítvány
- Gyors működés
Hátrányok:
- Csak 100MBit/s sebességű LAN port
- Nincs Netflix
- Optikai audió kimenet hiánya
Sziasztok,
Esetleg valakivel előfordult e az, hogy Kodin keresztül nézet egy sorozatot, lestopoltam és kiakartam lépni egy másik filmet elindítani, de befagy. Kikell lépni a kodiból kényszeríteni kell a leállításra majd újra elindítható.
Tud valaki erre egy megoldást?
Sziasztok,
A leírásban említve van, hogy „kicsivel szerényebb a Play áruház kínálata”. Torrent klienst találunk a Play áruházából?
Előre is köszi a választ.
Szia!
A hangvezérléshez kell Google Home, vagy Amazon Alexa és igen, egyelőre ez csak angolul működik.
A hangkeresés megy magyarul is, a YouTube-on próbáltam, jól is írja a szövegeket.
Köszönöm!
Szia.
A hangvezérlés az gondolom csak angol (pl. run kodi…) A hangalapú keresés youtube-ban chrome-ban működik magyar nyelven? Ha bemondom neki, hogy dalfutár vagy Tankcsapda akkor jól írja le? Köszi választ.