DVB-T digitális földi antenna teszt még nem volt a DigiPortálon, mostanáig. Érkezett hozzám 3 különböző kis panel antenna a holland Funke cég műhelyéből. A Funke termékei újnak számítanak hazánkban, a közelmúltban kezdte meg forgalmazásukat a Wayteq Europe. A márkát magas minőség, nagy precizitás jellemzi, több nemzetközi elismerést kaptak már.
A jó antenna kiválasztás nagyon fontos a földi digitális tévénél is, először érdemes az Antenna Hungária lefedettségi térképét átnézni, hogy melyik a hozzánk közel eső adótorony, és a távolság ismeretében kiválasztani a megfelelőnek ítélt antennát. Sajnos pontosan előre nagyon nehéz megmondani, hogy miként fog működni az adott helyen a választott antenna, ezt csak a próba döntheti el. A panel antennák erősen irányérzékenyek, azaz jobb felszerelni egy fix pontra és ott végezni a beállítást, mert egy kis fordítás is elég lehet a jel elvesztéséhez. rnA termékpalettáról 3 antennát kaptam meg tesztelésre, egy beltéri és két kültéri használatra tervezettet. Szokás szerint először a bemutatásukkal kezdem, utána pedig a gyakorlati tapasztalataimmal, használhatóságukkal folytatom.
Funke DSC-250 – Aktív beltéri antenna analóg és digitális tévéhez
- Plug & Play
- HD kompatibilis
- Beépített aktív szűrők
- DVB-T és DVB-T2 vételre alkalmas
- Nyereség: 18 dB
- Csatornák: 21 – 69 (470 – 862 Mhz)
- Csatlakozás: 75 Ohm / 3,5 m koaxiális rögzített kábel
- Tápfeszültség: 5V / 30mA
- Méretek: 158 x 72 x 17 mm
- Állapotjelző LED: Kék
Funke DSC-310 – Aktív kültéri antenna analóg és digitális tévéhez
- (Teljes) HD kompatibilitás
- DVB-T és DVB-T2 vételre alkalmas
- Beépített előerősítő és zajszűrés
- Karbantartás mentes, víz és UV-fény álló
- Horizontális és Vertikális polarizáció
- Teljes nyereség: 20 dB
- Csatornák: 5 – 12 (174 – 240 MHz), 21 – 69 (470 – 862 MHz)
- Csatlakozás: 75 Ohm / F-csatlakozó
- Tápfeszültség: 5 V / 30 mA
- Méretek: (h x w x d): 240 x 110 x 45 mm
- Működési hőmérséklet: – 40°C / + 50°C
- Állapotjelző LED: sárga
A Funke DSC-310 antenna kültéri használatra alkalmas. Kialakítása révén nem túl hivalkodó a házfalon, vagy az ablak mellet sem. A dobozban az antenna mellett megtalálunk minden szükséges szerelési anyagot, kb. 5m kábellel, amire már a csatlakozókat is rátették. A tartozékok közt van egy elfordítható csukló is, amivel minden irányba könnyen állíthatjuk az antennát, a tájolástól függetlenül. Mindenképp fali konzolra, vagy masszív árbocra javasolt szerelni, a szükséges bilincseket is megtaláljuk a dobozban. Falra közvetlenül csak akkor érdemes felfúrni, ha biztosak vagyunk az adótorony irányában. A DSC-310 is egy aktív antenna, ami külső 5V-os tápellátást igényel, ezt adhatja a beltéri egység, vagy külső tápfeladóval és adapterrel is biztosíthatjuk a részére. Ezt az antennát is vízszintesen kell elhelyezni a horizontális vételhez, függőlegesen a vertikális polarizációjú csatornák vételére van mód (ilyen jelenleg nincs hazánkban). Az antenna alsó felén helyezkedik el az F-csatlakozó, mellette pedig egy sárga színű állapotjelző LED-et találunk, ami a megfelelő csatlakoztatás és tápfeszültség meglétét jelzi. Az antenna borítása UV-álló műanyagból készült, valamint teljes mértékben víz és időjárásálló, a felszerelés után különösebb karbantartást nem igényel.
Funke ODSC-100 – Aktív kültéri antenna analóg és digitális tévéhez
- (Teljes) HD kompatibilitás
- DVB-T és DVB-T2 vételre alkalmas
- Beépített előerősítő és zajszűrés
- Karbantartás mentes, víz és UV-fény álló
- Horizontális és Vertikális polarizáció
- Teljes nyereség: 23 dB
- Csatornák: 5 – 12 (174 – 240 MHz), 21 – 69 (470 – 862 MHz)
- Csatlakozás: 75 Ohm / F-csatlakozó
- Tápfeszültség: 5 V / 30 mA
- Méretek: (h x w x d): 223 x 237 x 25 mm
- Működési hőmérséklet: – 40°C / + 50°C
Nehéz egy hiteles antenna tesztet készíteni, sőt szinte lehetetlen, mert minden vételi helynek más az adottsága. Az én lakóhelyemen nagy szerencsém van DVB-T vétel szempontjából ,mert Budapesten 3 adótorony is található, valamelyikre mindig rálehet állítani az antennát. Mint említettem a teszteléshez a WayteQ HD-90CX beltéri egység volt a segítségemre, azért csak ez, mert cél műszerrel sajnos nem rendelkezem, a legpontosabb eredményeket egy ilyen műszer biztosította volna.
A beltéri antennával csak nagyon gyenge vételem volt, ebben az is szerepet játszik, hogy sok beárnyékoló épület van itt a szomszédságban. Persze amint kitettem az ablakba ezt a pici antennát máris megjelent a kép, szóval van benne azért valami, de a TV tetején nem működött.
A másik két típus kültéri, így a jelenlegi antennám helyére szereltem fel őket, igyekezve az adótorony felé állítani. Mindkét antennával megfelelő, nagyon jó vételem volt, semmi akadozás, semmi kockásodás.
Az alábbi táblázatban megpróbálom összefoglalni a beltéri által mért jel és minőségi értékeket. A WayteQ beltéri jelszintmérője, sajnos nem a legtökéletesebb, de az antenna beállítást eltudjuk vele végezni. Tapasztalatom szerint elég csak a minőség érték jelzőt figyelni, 25%-nál már van némi jel, de nem elégséges a kép megjelenítésére, a hang néha-néha már bejön, 50% felett már stabil az SD csatornák képe és hangja, viszont HD adónál még előfordult pár kocka. A legjobb vétel 90% felett van, ilyenkor már tökéletesen vesszük az adótorony jelét, szakadozás nem fordulhat elő egyik csatornán sem.
DSC-250 | DSC-310 | ODSC-100 | ||
Mux A (Budapest) | jelerősség | 66 % | 68 % | |
jelminőség | 0-54 % | 91-95 % | 94-95 % | |
Mux C (Budapest) | jelerősség | 65 % | 64 % | |
jelminőség | 0-54 % | 96 % | 96 % |
A Funke antennák között mindenki megtalálhatja a neki szükséges típust. Én a szoba antennát csak olyan helyre ajánlom, ahol közel van az adótorony és a szabad rálátást semmi nem akadályozza. Mindhárom antennára egyöntetűen igaz az igényes kialakítás, a jó szerelhetőség(nem kell szakember a felrakásához). Az antennák azonnal használatba vehetők, nem szükséges hozzájuk plusz tartozékokat, csatlakozókat vásárolni. Mindegyik típus rendelkezik beépített szűrőkkel a külső rádiófrekvenciás(DECT, GSM) zavarok kiküszöbölésére. Mindhárom antenna aktív tápellátást kíván, én kicsit hiányoltam a dobozokból a hálózati adaptert(bár a legtöbb beltéri tudja biztosítani az antennának a szükséges 5V-ot, mint a tesztben is használt WayteQ HD-90CX). Az Funke termékek árai a középkategóriába sorolhatók, a legkisebb DSC-250 ára 4900-Ft, a közepes DSC-310 7900- Ft-ba kerül, a nagyobb ODSC-100-ért pedig 9900-Ft-ot kell otthagynunk az üzletben.