2020 szeptember 19.

Hozzászólás: WayteQ HD-90 CX MinDig TV vevő

sz_paul
Felhasználó

Tisztelt Fórumozók!nnMielőtt lincselésre kerülne sor a WayteQ HD-90CX set-top box tulajdonosok között, szabadna megjegyeznem, hogy szerintem sem a műszaki fejlődés csúcsa ez a készülék.nnElőre bocsátva, hogy ma is ezt venném meg, ha nem lenne már egy ilyenem ”” elég sok a működésében a bizonytalanság, a használati utasítása hiányos és jó lenne egyszer, valamikor egy olyan firmware változat, hogy azt lehetne mondani, hogy ez már egy elkészült termék.nnA tapasztalatom szerint a működési bizonytalanságok egy jelentős részét a műsorjel mellett vehető rádiózavarok okozzák. Erről itt és a hasonló témájú fórumokban még nem olvastam. nnA mellékelt képeken egy hallható zavar képei láthatóak. Az Audacity-vel egy MPEG-2-re konvertált, majd szerkesztett videó AC3-as hangsávját vizsgáltam, hibakeresés és hangerő növelés céljából.nnVéleményem szerint sokszor az ehhez hasonló zavarok okozhatnak olyasféle hibákat, hogy a videó felvétel figyelmeztetés nélkül, magától megszakad, a készülék vezérelhetetlenné válik, lefagy. Esetleg az, hogy a felvétel el sem akar indulni.nnAki csak műsort néz rajta, azt a néha-néha előforduló zavar (képkockásodás, „Kártyahiba” felirat időleges megjelenése vagy a fent említett hanghiba, esetleg a kép rövid idejű kimerevedése) nem igazán jelentős. Műsor archiváláshoz azonban nyilván nagyon zavaró a dolog.nnA készüléket elavult, eleve halálra ítélt tévékhez gyártották. Emiatt egy ilyen set-top box ára nem lehet manapság mondjuk egy 20.000,- Ft-os határ fölött, és ez a műszaki lehetőségeket is behatárolja. (Az elmúlt években lapostévéket talán milliószámra forgalmaztak úgy, hogy nem volt bennük MPEG-4-es dekóder, és azután a kábeltévé szolgáltatójuktól kaptak valamit, aminek nem biztos, hogy örültek, ha felfogták egyáltalán, hogy mit kaptak.)nnA tajvani elektronikai iparra pár évtizede már messzemenően nem a gagyi termékek előállítása a jellemző. Az általuk gyártott ALi Chipset relative olcsó és olyan, amilyen. Mindenesetre szerintem valamennyire használható.nnBiztosan sokan megélték azt az élményt, hogy mondjuk egy 75.000,- Ft-ért vett fényképezőgép vagy egy 35.000,- Ft-ért megszerzett MP3-as lejátszó néhány év alatt erkölcsileg teljesen el tud avulni, de nem lehet őket a szemétre vágni (= veszélyes hulladék gyűjtő helyen leadni), mert viszonylag új és drágán vett holmival nem szívesen csinál ilyet az ember. Egy olcsó set-top box-szal nem lehet így járni.nnA WayteQ HD-90CX egy számítógéphez való külső TV tuner-t nemcsak tökéletesen helyettesít, de energia fogyasztás szempontjából tökéletesebb annál. (A WayteQ max. 7 W-ot fogyaszt, ezzel szemben a laptop, külső vincseszter és TV tuner együttesen összesen kb. 40 W-ot.) Ezen felül elhalasztható egy 150-200 ezer forintos kiadás egy új laptopra is, ha nem valós időben konvertálja valaki DVD kompatibilis MPEG-2-re a felvett műsort, ha egyébként ilyesmire van szüksége.nnÚgy tudom, nálunk mindig maximálisan 64 kbit/s adatsebességű a standard felbontású digit tévéműsoroknál a hangsáv. Nekem eléggé kásásnak is tűnik. (Állítólag a magyar DAB+ rádióadások is ilyen adatsebességet alkalmaznak. A neten láttam, hogy Angliában népi mozgalom indult [!!!] a rádiós digitális átállás ellen az alacsony adatsebesség és a hagyományos URH adásokhoz képest rosszabb hangminőség miatt.)nnSzóval szerintem nem a set-top box teszi tönkre a hangot. Mindenesetre egy jobb HDMI kábellel csatlakozom a monitorként használt konyhai kistévémhez, mert a WayteQ-kel kapott SCART kábellel még rosszabb volt a hang.nnVégezetül tapasztalatból javaslom mindenkinek, hogy mindenki olyan tévét vegyen amint teheti, amihez nem kell set-top box. Előtte pedig kezdjen el gyűjteni hozzá egy kártyafogadó modulra.nnn