Egy Magyarországon még nem túl ismert műholdvevő készülék került hozzám tesztelésre. Az EDISION Argus Vip jól felszereltnek mondható készülék, származását tekintve nem találtam pontos adatokat, elvileg Görögországban gyártják, de leginkább a német piacon elterjedt. Természetesen már ez a beltéri is megbirkózik a HD adások vételével, valamint internet kapcsolatra is alkalmas, és a ma már alap funkciónak számító PVR, Time Shift is megtalálható benne. Korszerű vezérlő processzorán a háttérben Linux rendszer fut, ami által alkalmassá válik egy kis tuningolásra is.
A nálam járt példány csak egy tunerrel rendelkezett, de elérhető ugyanezen készülék két tuneres változata is, amivel már korlátok nélkül nézhetjük bármely TV csatornát és közben egy másikról rögzíthetünk is.
A készülék egy elég méretes dobozban érkezett hozzám, amiben a beltéri mellett találtam még egy távirányítót a szükséges elemekkel, egy leírást a készülékről, ami sajnos csak németül „beszélt” (magyar kezelési még nincs hozzá), ezeken kívül meglepetésemre egy HDMI kábelt is mellékeltek, sajnos a legtöbb hasonló kategóriájú készülékből ezt kispórolják.
Az EDISION Argus Vip előlapja elég minimál dizájnosra sikerült, semmi nem látszik rajta, az egész egy szürke, tükrös felület, még márka és típusjelzés sem került rá. Én szeretem ha van némi szép felirat a készüléken, de ez a fajta kinézet előnyös lehet a letisztult formákat kedvevők számára.
A tervezésbe azonban csúszott egy kis hiba is, ami a középső dupla hangerő és oldal váltó gomboknál keresendő. Kíváncsian várom a cikk alatti hozzászólásoknál a hiba helyes megfejtését 🙂
Szóval egy módosított gyári szoftverrel próbáltam ki a beltérit, de ez sem okozott csalódást. Az első bekapcsolásnál itt is egy egyszerű és rövid telepítő menü kalauzol végig az alap beállításokon. A nyelv kiválasztásánál van magyar támogatás is, de később a menükben barangolva azért találkozhatunk némi angol szöveggel. A gyári műhold listája nem a legújabb, de a főbb holdak és TP-k azért szerepelnek benne, néhányat viszont kézzel kell beállítani. Vak keresése nem túl gyors, de ennek ellenére sok olyan TP-t is megtalált, ami korábban nem volt a menüben. A forgató motorokat és DiseqC kapcsolókat a teszt alatt jól kezelte a beltéri, mindig oda fordult, ahova kell.
Az elektronikus műsorújság -EPG- tökéletesen működik, még a UPC Direct adóinál is karakter helyesen jelentek meg a magyar ékezetes betűk. Meglepő módon EPG gomb nincs a távirányítón, hanem egy EDIVISION elnevezésű gombbal tudjuk elérni a műsorújságot. Itt lehet időzíteni a későbbi műsorok felvételeit, vagy akár kereshetünk is elkövetkezendő műsorok között. A műsorinfó ablak stílusát tudjuk változtatni is, van idősávos nézeti lehetőség is.
A csatorna lista nagyon jól használható, számtalan szűrési feltételt belehet állítani, de akár abc szerint is rendezhetünk. A csatorna szerkesztő menüje jól használható, egyszerre több adót is tudunk mozgatni. PC szoftvert én nem találtam erre a célra, de ez nem azt jeleni, hogy nem is létezik hozzá.
Egy kis extraként említeném meg a PiP – kép a képben funkciót, az egytuneres készülékben csak azonos TP-n lévő csatornák közül nézhetünk kettőt egyszerre, de a két tuneres változatban ez az akadály is elhárul.
A csatorna váltás gyorsnak mondható, az általános 2mp alatti intervallumban mozog attól függően, hogy kódolt, vagy szabad csatornáról van szó.
A kép minőségével kapcsolatban kivetni valót nem találtam, a HD és az SD adók képe is szép, de a menüben ezt tovább finomíthatjuk.
Sajnos a gyári szoftver média lejátszó képességei elég fejletlenek, tömörített filmet (mkv, divx, xvid) nem játszik le, csak mp3 zeneszámok hallgatására, és jpeg képek nézegetésére használható. A beltéri által rögzített műsorok viszont maradéktalanul visszanézhetők, tallózhatunk köztük, ráadásul a felvétellel együtt a műsor-információkat is eltárolja a készülék, így később is megnézhetjük pl. a rövid tartalmat.
Értékelés:
Az Edision Argus vip szoftveresen ugyan nem hozott semmi világrengető újdonságot, de mégis egy kicsit más, mint a többi hagyományos vevő. Hardveres felépítése nagyon jó, az előlap is eltér a megszokottaktól, a cserélhető tunere is hasznos lehet. A gyári szoftverrel végig stabilan működött, fagyás, vagy újraindulás nem fordult elő. Fontos megemlíteni a magyar nyelvi támogatást, ami mind a menüben és mind az EPG-ben is tökéletes. A szoftver ellátottsága is nagyon jó, folyamatosan jelennek meg az újabb módosított és gyári firmware-k, valamint a Linux vonalon is folyamatosan fejlődik.
Megvételét egyaránt javaslom azoknak a felhasználóknak akik csak egy stabil, jól használható műholdvevőt keresnek, és azoknak is, akik szeretnek egy kicsit barkácsolni és így többet kihozni a készülékből.
És akkor ne felejtsük el megemlíteni a leglényegesebb szempontot, az árát. Az egytuneres változat körülbelül 40-45.000-Ft-ba fog kerülni, a két tuneres is csak néhány 1000-Ft-al lesz drágább. A tudásához képest egyáltalán nem mondható drágának, hasonló felépítésű készülék ilyen árban jelenleg nincs a piacon..
Az EDISION készülékek Magyarországon a Forgat-SAT szaküzletében vásárolhatók meg, ha kérdezik, hogy honnan hallottál róla, akkor nyugodtan említsd meg a DigiPortált 🙂 A későbbiekben kapható lesz a kéttuneres változat is, és további kisebb típusok is elérhetőek lesznek.
Az EDISION Argus VIP műholdvevőt a Forgat-SAT biztosította a teszt idejére, köszönjük nekik.
A hozzászólásokat, véleményeket, kérdéseket ebben a fórumtémában várjuk. Katt IDE.