„Ügyes” szoftverből két verzióval is találkozhatunk, az egyik változat az mcas nevű, amiben emulátor és kártyamegosztás nincs, de a beépített kártyafogadó univerzálissá válik, ez egy amolyan félhivatalos verzió, illegális használatot nem tesz lehetővé, mert kártya mindenképp kell hozzá,de abból többféle rendszerűt kezel, ez jó választás pl. a UPC Direct kártyákhoz. A másik verzió az emu névre hallgat, ebben benne van minden okosság, emulátor a kódolt csatornákhoz, kártyamegosztáshoz szerver és kliens, valamint itt is univerzális a kártyaolvasó. Természetesen a kódolt csatornák előfizetés nélküli vétele illegális cselekmény. Ami kevésbé tiltott, az a lakáson belüli kártyamegosztás, az okosabb verzióval ezt homecamd segítségével nagyon egyszerűen belehet állítani, így több TV készülékhez is elegendő lehet egy előfizetői kártyát kérni a szolgáltatótól.
A szoftver frissítése nagyon egyszerű művelet, csak le kell tölteni a készülékhez való fájlt, azt felmásolni egy PEN Drive-ra és a készülék menüjéből a fájlt kiválasztva elindítani a frissítést. Itt is fokozottan ügyelni kell arra, hogy frissítés közben ne menjen el az áram és ne távolítsuk el a pendrive-ot. Szoftverfrissítés előtt javasolt a régiről egy mentést készíteni, ezt szintén a pen drive-ra tudjuk menteni. Ez nagyon hasznos, mert ebből a frissítés után visszatudjuk tölteni a beállításainkat és a csatornáinkat az új verzióra is.
A földi adók keresésével kezdtem a használatot, itt sajnos nem lehet országnak kiválasztani a magyart, nincs a listában, hagytam a görög beállításon, így is megtalált minden csatornát, a keresés nem vett igénybe sok időt. Földi antennánál bekapcsolható a +5V tápfeszültség is, így aktív antennához nem szükséges külön adapter. A műholdas csatornák keresésénél szinte az összes lényeges műhold megtalálható a listában. A kívánt hold kiválasztása után a paramétereit is részletesen megtudjuk adni, itt lehet beállítani a Diseqc kapcsolót és a forgató motort is. Az én motorommal jól működött USALS módban is, mindig oda forgatott ahova, és amikor kell. Fontos, hogy minden műholdnál kézzel kell megadni, hogy szeretnénk-e motorral, vagy kapcsolóval vezérelni, vagy sem. A csatorna keresést automatikusra állítottam, így megtalál olyan új TP-ket is, amik esetleg nincsenek benne a listájában, ezért a keresés kicsit lassú volt.
A keresések után már kezdődhet is a tévézés, a Mindig TV csatornái tökéletesen jönnek, semmi hibát nem találtam benne, én úgy láttam, hogy a képarányokkal sincs probléma, kezeli az AFD jeleket is. Az Extra csatornák is nyíltak miután behelyeztem a kártyát az olvasójába.
Az EPG jól működik, minden magyar karakter ékezettel jelenik meg, nincsenek krix-krax-ok, még a UPC Direct csatornáin is tökéletes. A műsorújság alapból csatorna nézetmódban köszönt minket, de szerencsére nem maradt ki az idősávos nézet sem, egyszerűen átállítható a zöld gomb megnyomásával. Az EPG-ből lehetőségünk van időzíteni a felvenni kívánt műsorokat is, vagy csak beállítani, hogy automatikusan kapcsoljon oda a készülék, ha kezdődik.
A csatorna listában az adókat tetszés szerint rendezhetjük, vagy akár kedvenc csoportokat is kialakíthatunk. Én csináltam 3 kedvenc csoportot a UPC, a MinDig TV, és a Hello HD csatornáinak. A Mindig TV-vel nem volt probléma, szépen betettem őket a csoportba és kialakítottam a sorrendet. Viszont a UPC és a Hello esetében ennél a készüléknél is jelen van a korábbi STHD-8800-as tesztben talált nagy hiba, miszerint: Ha kiválasztom, pl, hogy a rendezés menüben csak a Hello csatornáit akarom látni és onnan pakolgatom a kedvenc csoportomba az adókat, akkor rendben van minden, de amint a Hello által mástól átvett csatornákra szűkítem a bal oldali listát, és azokból is teszek a kedvenc csoportomba, akkor kilépés után nem menti el ezeket a csatornákat. Ez minden esetre igaz, minden szolgáltatóra, vagy műholdra való szűkítés előtt el kell menteni az addig elkészített kedvenc listát, mert később hiányos lesz.
Az Amiko STHD-8820 legnagyobb újítása a médialejátszási képesség, a korábbi modell nemigazán remekelt ezen a téren, csak a felvett műsorokat lehetett visszanézni rajta. Az új készülék szinte minden népszerű filmformátummal elboldogul, a teljesség igénye nélkül az alábbi fájlokat képes megjeleníteni:
- MKV – nagyfelbotású filmek
- AVI – Divx és Xvid filmek
- MPEG – filmek
- TS – tömörítetlen felvételek
- VOB – videó fájlok
- MP3 – zenék
- JPEG – képek
Kipróbáltam többféle formátummal, csupán egy nagyon régi Divx filmet nem játszott le, de mentségére váljon, hogy elég faramuci kódolású, az összes új, népszerű formátumot probléma nélkül lejátszotta.
Természetesen ebből a készülékből sem maradt ki a felvétel és az időeltolásos tévézés lehetősége (Time Shift). Ezek használatához elengedhetetlen valamilyen külső USB tároló csatlakoztatása (PenDrive, vagy merevlemez), amire a felvételek rögzülnek. A felvételeket lehet előre is programozni, vagy akár azonnal is indítható a rec gomb megnyomásával. A felvett műsorokat .ts formátumban menti a készülék, ezáltal egyszerűen átvihető számítógépre a további feldolgozás, archiválás céljából. FIGYELEM: Csak FTA – szabadon fogható csatornáról készült felvételt lehet PC-n lejátszani, a kódolt csatornákat minden esetben kódoltként veszi fel, ezeket a PC-n nem lehet visszanézni! A Time Shift alapból nincs aktiválva, ezt a felvétel menüben lehet bekapcsolni, ezután a készülék automatikusan elkezdi menteni az éppen nézett műsort, így bármikor megállítható, vagy vissza is tekerhető.
Konklúzió:
Az Amiko STHD-8820 műholdvevő -földivevő készülék nekem pozitív csalódás volt, nagyon megvoltam/vagyok vele elégedve. Nagy hibát eddig még nem tapasztaltam (a csatorna szerkesztésen kívül), folyamatosan megy, még egyszer sem fagyott le, vagy kezdett el bizonytalanul működni. Az új távirányítóért külön piros pont jár a gyártónak. Majdnem minden téren fejlődés tapasztalható az elődhöz képest, egyedül talán a fixen beépített tunert sajnálom egy kicsit, mert így nem tudom a Digi Kábelen használni. Multimédialejátszás terén is bizonyított a készülék, jól használható erre a célra is, de azért ne várjunk el tőle annyi mindent, mint amit egy modern MediaPlayer tud.
Én ezt a készüléket bátran merem ajánlani mindenkinek, aki kéttuneres beltérit keres, biztosra veszem, hogy nem fog benne csalódni. Kellemes meglepetés volt számomra az ára is, a cikk születésekor már bruttó 28.500-Ft-ért meglehet vásárolni az üzletekben.
Frissítés: Figyelem !!! Az új beltéri a kódolt adókat kódoltként veszi fel, PC-n nem lehet őket visszajátszani, vagy archiválni! Kódolt adókról készített felvételeket csak a beltérin lehet visszanézni. Ez igaz minden új sorozatú (8320/8330/8340/8820) Amiko beltérire.
A teszt nem születhetett volna meg a Mediavox Multimédia támogatása nélkül, köszönjük nekik!
Az Amiko STHD-8820 dupla tuneres vevőkészülék megvásárolható a Forgat-SAT és a Mediavox antenna szaküzletekben.
A teszt alatt az műholdas szolgáltatását használtuk. A csatorna kínálat és az előfizetési információk megtalálhatók a http://www.olcso.tv honlapon.
A teszthez az Antenna Hungária biztosította a előfizetői kártyát. Digitális átállás információk megtalálhatók a http://www.mindigtvextra.hu oldalon.
A hozzászólásokat, véleményeket, kérdéseket ebben a fórumtémában várjuk.