Egy nagyon új készüléket kaptam tesztelésre, kereskedelmi forgalomba is csak a napokban került. Jelen teszt alanyát úgy is hívhatnám, mint a magyar Apple, a neve ugyanis egyszerűen csak Alma, és abból is a legjobban felszerelt változat érkezett hozzám. Két tunerrel rendelkezik, egy földi digitális, és egy műholdas, LAN csatlakozós, USB-s. Az oldalon eddig ez a márka még nem szerepelt, de nem is olyan távoli ismerősről van szó. Az Alma beltériket Magyarország egyik legnagyobb importőre, a Karmacom szállítja, az Ő nevükhöz fűződik többek között az Amiko, az Optibox és a Synaps márka is.
Az Alma S-2300-ban az alacsony árszegmensben nagy népszerűségnek örvendő ALI processzor dolgozik. Ugyanez van a Wayteq, az Alcor, a Columbia készülékekben is, ezért a kezelése és a menü felépítése is hasonló. Alapvetően nincs baj ezzel a processzorral, csak egy jó szoftvert kell hozzá készíteni. A Karmacom a szoftver támogatás terén mondhatni élenjáró, az eddigi beltérikhez folyamatosan jönnek ki a javított, vagy új funkciókkal felvértezett szoftverek, reméljük, hogy az Alma sem lesz fekete bárány, bár már az első szoftveren is látszik, hogy nem csak úgy belerakták.
Az Alma családba tartozó készülékek jelenleg 5 változatban vásárolhatók meg. Az S-2000 típus csak FTA csatornák vételére használható, az S-2100-ban már van egy kártyaolvasó, az S-2200-ban pedig a kártyaolvasó mellett már találunk egy LAN portot is. Tesztünk alanya, az S-2300 a legjobban felszerelt változat, van kártyaolvasó, LAN port és CI modul fogadó is, valamint a kistestvérektől eltérően ebben a műholdas tuner mellett van egy földi digitális is. És végül létezik még egy további típus is, ez az Alma C-2200 digitális kábel TV tunerrel rendelkező vevőkészülék, ő minden tekintetben megegyezik az S-2200-al, csak a tunere DVB-C rendszerű (Digi Kábelre jó választás). Mind az 5 beltéri szoftvere azonos felépítésű, de frissítéskor csak a hozzávaló használható, az eltérő felszereltség miatt.
A szoftverről annyit érdemes megjegyezni, hogy a felépítése nagyon hasonló a korábban tesztet ALI processzoros beltérikéhez, de azért a stílusán, és a kinézetén csiszoltak egy kicsit, ami nem is sikerült nagyon rosszul. A gyári oldalon egyelőre még nincs letölthető újabb verzió, de érdemes figyelemmel követni az almadigital.tv honlapot, itt lehet majd megtalálni a frissítéseket. Mily meglepő, de az Almához is létezik „okos” verzió. Ezt használva a kártyaolvasó univerzálissá válik, használható kártyamegosztásra, valamint már van benne YouTube és YouPorn videónézegetési lehetőség is.
Bekapcsolás után telepítőmenüvel nem találkoztam, csatornák hiányában a főmenübe csöppentem bele. A menü stílusa egész jól sikerült, kihoztak belőle amit lehetett, bár már láttam tőle sokkal dizájnosabbat is.
Az antennák beállításával célszerű kezdeni, először a műholdas antenna csatlakoztatási módját kell kiválasztani, ami lehet fix, vagy forgatható (a motoros rendszereket kezeli, usals módban is). Ha ezzel megvagyunk, akkor a műholdlistában kell kiválasztani, hogy mely műholdakat szeretnék venni, meg kell őket jelölni. Ezt követően lehet belépni az antenna beállítás menüben, ahol szükség esetén beállíthatjuk a motort, vagy a Diseqc kapcsolókat, innen lehet indítani a csatorna keresést is. Apró hiba, hogy nekem egy más pozícióban lévő műhold keresésekor nem forgatott át rögtön, be kellett lépnem a motor beállításhoz, ott már forgatott. Kereséskor többféle lehetőséget kínál fel a beltéri, a kezdő felhasználóknak az auto keresést javaslom, nekem ezzel minden csatornát megtalált elsőre. Haladó felhasználók használhatják a vak keresés funkciót is, egész jól működik, viszonylag gyorsan talál meg olyan TP-ket, amik nincsenek a gyári adatbázisban.
A földi antennákból tud passzívat és aktívat is kezelni, azaz képes a +5V tápfeszültség kiadására az antenna kimeneten, ezt menüből lehet állítani. Keresésnél immár Magyarországot is kilehet választani, ebben az esetben csak a nálunk működő frekvenciákat keresi le. Természetesen nem maradt ki a kézi keresés lehetősége sem, arra az esetre, ha magunk szeretnénk megadni a pontos frekvenciákat. Ez utóbbi akkor lehet hasznos, több adótorony jele érhető el a vételi helyen, de mi csak az erősebben vehető toronyról érkező csatornákat szeretnénk lekeresni.rnA csatornák lekeresése után indulhat is a tévézés.
Az EPG elektronikus műsorújság rendelkezik csatorna, és idősávos nézettel is, a magyar ékezetes karakterek jól jelennek meg benne. Sajnos az INFO gombnál eltűnt a 3 lépcsős megjelenítés, így csak az EPG menüből van lehetőség a részletes műsorinfó megtekintésére. Az EPG-ből lehet műsorokat kiválasztani későbbi rögzítésre, vagy megtekintésre (automatikusan átkapcsol a készülék, ha kezdődik a kiválasztott műsor).
Természetesen az Alma S-2300-ból sem maradt ki a TimeShift (időeltolásos tévézés) és a PVR felvétel lehetősége. A TimeShift-nél belehet állítani, hogy mennyi legyen az automatikus elcsúsztatás ideje, azaz hány percig lehessen bármikor visszapörgetni az adást (alapbeállítás 30 perc). Lehetőség van arra is, hogy az így rögzített TimeShift mentések megmaradjanak a merevlemezen, így később bármikor visszatudjuk nézni. A PVR felvétel egy gombnyomással azonnal elindítható, de előre is lehet programozni egy megadott időpontra, vagy egy kiválasztott EPG műsorra. Sajnos az Alma készüléknél is kódolt lesz a felvétel, ha kódolt csatornáról veszünk fel. Ezáltal a felvett filmek, csak a készüléken nézhetők vissza, PC-n nem. Azt ne felejtsük el, hogy a TimeShift és a PVR felvételhez mindenképp szükséges egy PenDrive, vagy egy USB merevlemez csatlakoztatása a beltérihez.
Az Alma S-2300-ban van egy egyszerű beépített médialejátszó. Ez az ismertebb videó, kép és audió formátumok lejátszására használható. Többek között az alábbi formátumok lejátszást támogatja:
- MKV
- AVI
- MPG
- MOV
- MP3
- JPG
Kipróbáltam néhány teszt filmmel, a többséggel nem volt probléma, viszont akadt néhány nagy felbontású film, ahol nem volt hang. Ilyen például a kedvenc Avatar 3D verzió, a 3D-vel nincs gond, nem szaggat, folyamatos a lejátszás, csak a hang nem szólalt meg. Két hangsáv van rajta, egy DTS, és egy 6 csatornás AC3, a DTS érthető, hogy néma, kevés készülékben van hozzá kodek, de az AC3-nak szólni kellene.
Ettől függetlenül, első használatkor a médialejátszó kezelése kicsit bonyolultnak tűnik, de egy kis megszokás után már használható. Nem túl praktikus a menüje, és a távirányítóról sem lehet közvetlenül elérni. Arra tökéletes, hogy vasárnap délután egy filmet megnézzünk rajta, de még egy olcsóbb MediaPlayer is többet tud nála.
Az Alma S-2300 két tuneres műholdas és földi vevő egész jól működött a teszt alatt, fagyással, vagy bizonytalan működéssel nem találkoztam. Az Olcsó TV és a MinDig TV Extra kártyák is azonnal használhatók benne, mindkettőt felismerte, kezelte.
A médialejátszó része kicsit puritán, nem támogat minden formátumot, és néhány filmen a hang sem szólalt meg. Elképzelhető, hogy egy következő frissítéssel orvosolják ezt a problémát, de aki fő médiaközpontként szeretné használni a beltérit az csalódni fog. Egy-egy film megnézésére tökéletes, de csodát ne várjunk el tőle.
Egyszerű készülék, sok extra funkcióval, elérhető áron, így tudnám legjobban jellemezni. Túl sokat ne várjunk tőle, de amire tervezték azt jól végzi, volt már nálam ettől sokkal gyengébb beltéri is.
Az árát tekintve még akár jó vétel is lehet belőle, megjelenése után kb. 28.000-Ft-ot fognak elkérni érte a boltban. DE vegyük figyelembe, hogy az Amiko 8820-as készüléke, csak kicsit drágább, viszont a szoftvere kiforrottabb, kicsivel többet is tud, a hardver pedig erősebb.
- Kapcsolódó teszt: WayteQ HD90CXS
- Gyártói oldal: http://almadigital.tv
Az Alma S-2300 combo vevőkészüléket a Forgat-SAT műholdas szaküzlettől kaptuk kölcsön, köszönjük nekik.
A teszt alatt az műholdas szolgáltatását használtuk. A csatorna kínálat és az előfizetési információk megtalálhatók a http://www.olcso.tv honlapon.
A teszthez az Antenna Hungária biztosította a előfizetői kártyát. Digitális átállás információk megtalálhatók a http://www.mindigtvextra.hu oldalon.
A hozzászólásokat, véleményeket, kérdéseket ebben a fórumtémában várjuk.